Par vēsturi, grēkiem un piedošanu

Romāns “Klūgu mūks” ir stāsts par pirmo Latgales latviešu baznīckungu un lidotāju debesu alkām, par cilvēka sirds un saprāta ceļiem, par grēku un piedošanu. Galvenā varoņa prototips ir Francis Trasuns – katoļu priesteris, teoloģijas maģistrs, ievērojams valstsvīrs un sabiedrisks darbinieks, kuram 2014. gadā apritētu 150 gadu. Inga Ābeles romāns ir guvis plašu atsaucību. Latgales citādās vēstures gaitas atspoguļojumam biedrība “ESTO” veidoja radiolasījumus, lai vēl plašākai publikai vēstītu par Latgales valstsvīru Franci Trasunu un reģiona vēsturiski kontekstu.

Romāna “Klūgu mūks” lasījumi tapa 2017. gadā, tie izskanēja Latvijas Radio 1, bet vēl pirms tam Latgales radio ēterā. Romāna lielieskaņojumā piedalījās vairāki desmiti vadošo Latvijas teātru aktieru: Juris Kalniņš, Inga Misāne, Zigurds Neimanis, Jānis Kirmuška, Uldis Dumpis, Mārtiņš Brūveris, Voldemārs Šoriņš, Katrīne Pasternaka, Lidija Pupure, Kaspars Pūce, Indra Burkovska, Gints Grāvelis, Kristaps Rasims, Aija Dzērve, Raimonds Celms, Uldis Anže, Akvelīna Līvmane, Zane Aļļēna, Artis Robežnieks, Daiga Kažociņa, Mihails Karasikovs, Ainārs Ančevskis, Mārtiņš Egliens, Pēteris Liepiņš un citi.

Projekta idejas autore un romāna lasījumu balss ir radio diktore, žurnāliste Anta Rugāte.

Romāna Klūgu mūks radio lasījumi tika ierakstīti Jura Podnieka studijā, ieraksta režisors bija Juris Kalniņš, skaņu režisors Anrijs Krenbergs, mūzikas autors Juris Vaivods. Radio lasījumu projekts turpinājās ar to izdošanu CD formātā, kas sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku tika dāvināti Latvijas publiskajām bibliotēkām, kā arī skolām, Latvijas Neredzīgo biedrībām un citiem interesentiem.

Iesakām