7 PADOMI SOCIĀLO MEDIJU MĀRKETINGA DARBĪBĀ

Pirmajā politiskās izglītības darbnīcas seminārā mēs, nevalstisko organizāciju pārstāvji un citi interesenti, noklausījāmies mārketinga speciālistes un aktīvas sociālo tīklu lietotājas Edītes Husares stāstu par iespējām, kādas sniedz Facebook, Instragram, Twitter, Tik Tok, Youtube un citi sociālie tīkli, kurus varam izmantot, lai vēstītu par savu darbību un sazinātos ar auditoriju. Tā ir aizraujoša, interesanta un arī ļoti komplicēta pasaule, kuras apgūšana man, kā iesācējam vai  neregulāram lietotājam, bija liela problēma.
Galvenās atziņas pēc semināra noklausīšanās – recepte, kā rīkoties, katram jāveido pašam, tomēr dažos vērtīgos padomos ir vērts ieklausīties:

1. Koncentrē spēkus, lai pēc iespējas mazākiem līdzekļiem sasniegtu iespējami plašāku auditoriju!
Jāizvērtē savas spējas, auditoriju, lai izvēlētos sev piemērotākos medijus, veltot tiem vislielāko uzmanību. Jāizvērtē ieguldītā darba apjoms un rezultāts, ko varu sasniegt. Sociālo tīklu ir daudz, varam censties būt tajos visos, bet varbūt lielākus rezultātus varam sasniegt efektīvāk strādājot vien dažos no tiem, kuri vairāk atbilst auditorijai. Nevajag aizmirst par tradicionālajiem informācijas izplatīšanas veidiem – preses ziņa, TV vai radio ziņa, intervija. Jāizmanto izdevība un situācija.

2. Veido saturu tā, lai tā lietošana ir iespējama vairākas reizes!
Viens materiāls var transformēties simtu vienā sociālo tīklu ierakstā – video stāstā, fragmentā, citātos, aptaujā, anketā, mīmā u. c. Ja vienreiz ir ieguldīts laiks, darbs un citi resursi, to noteikti ir vērts izmantot pēc iespējas plašāk un vairāk, ņemot vērā arī to, ka auditorija, kas saņem ziņas, katrā tīklā atšķirsies.

3. Ziņas saturs ir aktuāls ne vien tev, tas vajadzīgs arī lietotājam!
Ziņas saturs var izglītot, likt smieties, domāt par problēmām vai vērtībām. Satura veidotājs var būt arī gids, kas piedāvā to, ko vajag lietotājam, palīdz atrisināt problēmas, rosina uz darbību, palīdz izvairīties no kļūdām.

4. Ziņas kvalitāti neviens nav atcēlis!
Jāpiedomā par pareizrakstību, gramatiku, dizainu, vienotiem fontiem, krāsu paleti, formu, fotogrāfijas kvalitāti! Jāatceras, ka vairums cilvēku informāciju uztver vizuāli.

5. Dizainā ieguldīt ir vērts!
Ir vērts piesaistīt dizaina speciālistu, kurš izveidos vai palīdzēs sakārtot tavu sociālo tīklu profilu, ieteiks turpmāko rīcību! Ieguldījums šodien ir mazākas galvassāpes un izdevumi nākotnē, turklāt sakārtota vizualizācija palīdzēs saziņā ar auditoriju – tā uzreiz atpazīs, kas ir ziņas vēstītājs.

6. Jautā google, mācies no labiem piemēriem!
Mūsdienu informācijas laikmetā internetā var atrast visdažādākos padomus, idejas, risinājumus. Lūk, dažas noderīgas mājaslapas sociālo tīklu satura veidošanai, kas piedāvā arī bezmaksas funkcijas – canva.com, pixabay.com, befunky.com.

7. Stāsti pirms notikuma, stāsti pēc tā, stāsti arī par citiem!
Ziņa ir jāizvieto ne vien pirms notikuma, tā laikā, bet arī pēc tā. Tāpat savos sociālajos tīklos, līdzās savām aktualitātēm arī stāstot par citiem, par savu nozari, darbības sfēru, iegūstam plašāku auditoriju, jaunus sekotājus.

Ilona Rupaine

Iesakām