Latgalīšu kulturys kusteiba “Volūda”

Saziņai: lgsc@lgsc.lv, 29509672
Plašāk par kustības “Volūda” aktivitātēm: http://lgsc.lv un http://voluda.lv 

Latgalīšu kulturys kusteiba “Volūda” (biedrība “LgSC” (pirms tam “Latgolys Studentu centrs”)) ir nevalstiska organizācija, kas dibināta 2005. gadā un apvieno cilvēkus, kuriem ir svarīgi būt aktīviem, radīt un virzīt arvien jaunas iniciatīvas un darbus latgaliskās kultūrtelpas un jo īpaši latgaliešu valodas attīstīšanai, dažādošanai un iekustināšanai. Kustība ir viena no senākajām un nozīmīgākajām mūsdienu latgaliskās kultūrvides organizācijām.

Latgaliešu kultūras kustības “Volūda” svarīgākie projekti:

Latgaliešu kultūras ziņu portāls lakuga.lv.
Kopš 2007. gada biedrība attīsta vienīgo mediju pasaulē, kas ikdienā veido un rada saturu tikai latgaliešu rakstu valodā. Katru gadu portālā tiek publicēti vairāk nekā 500 rakstu – aktuālās ziņas, literatūras pirmpublicējumi, intervijas, recenzijas, pētnieciskie raksti, reportāžas un cita tipa publikācijas.

Latgaliešu rakstu valodas un kultūras apmācības un kursi
“Volūda” ir vienīgā organizācija, kas regulāri publiski ar iespēju piedalīties ikvienam interesentam, rīko dažādus latgaliešu rakstu valodas kursus un seminārus gan tiešsaistes, gan klātienes nodarbību veidā. Kustība organizē semināru jauniešiem “Atzolys”, latgaliešu valodas un kultūras kursus “Vosoruošona”, diskusijas par latgaliešu valodu un kultūru.  

Latgaliešu literatūras attīstīšana un popularizēšana
Kustība ir viens no aktīvākajiem latgaliešu literatūras izdevējiem Latvijā, katru gadu publicējot gan latgaliešu literatūras jaundarbus gan bērniem, gan pieaugušajiem, atbalstot latgaliski rakstošos autorus, gan arī izziņu literatūru, piemēram, latgaliešu dziesmu krājumu “Muna dzīšmu gruomota”. “Volūda” organizē ikgadējo konkursu “Latgolys prozys skaitejumi”, ir pirmā latgaliešu dzejas slama latgaliski “Rogovkys dzejis voga” līdzrīkotājs. Kopā ar Latvijas Radio Latgales studiju veidojusi pirmo radio lasījumu latgaliski “Dzeiveiba” un radio iestudējumu “Bruoli”.

Akcija “Latgalīšu volūdai draudzeiga vīta”
Akcijas mērķis ir latgaliešu valodu sabiedrībā padarīt redzamāku un iedrošināt arvien vairāk runāt un darīt latgaliski. Šobrīd akcijai pievienojušās vairāk nekā 150 vietas – uzņēmumi, organizācijas, sabiedriskās iestādes – Latgalē, Latvijā un citur pasaulē, simboliski parādot, ka šajā vietā var runāt latgaliski vai tā dara kādas citas latgaliskas aktivitātes. 2023. gadā akcijā Rēzeknē tapa arī izzinoša spēle-maršruts, kurā ikviens interesents var iepazīt labāk latgaliskās vietas pilsētā.